תגלית : העוצמה העולמית של ישראל

"תגלית" Birthright Israel, הפרויקט המצליח ביותר בעולם היהודי כיום, פורשת רשת תמיכה בישראל ומקימה תשתית של שגרירי הסברה בעולם; מביאה עשרות אלפי סטודנטים יהודים מנותקים מן היהדות ומישראל לסיור חינוכי ראשון בארץ; מחזקת את זהותם היהודית ומזרימה דם צעיר לקהילות היהודיות בתפוצות. בתוך תקופה קצרה יצרה תגלית שינוי דראסטי ביחס הדור הצעיר בתפוצות למדינת ישראל והכפילה ב2000%! את מספר הסטודנטים המגיעים ארצה. בעקבות תרומה חסרת תקדים של ד"ר מרים ושלדון אדלסון בגובה של קרוב ל-30 מליון דולר התאפשרה הגעתם של עשרות אלפי סטודנטים מדי שנה, מכל רחבי העולם.

"תגלית" Birthright Israel הינה יוזמה חדשנית של פילנטרופים יהודים מובילים אשר יצרו שותפות עם ראשונה מסוגה עם ממשלת ישראל והקהילות היהודיות בתפוצות (הסוכנות היהודית, איחוד הקהילות היהודיות בצפון אמריקה וקרן היסוד).

"תגלית"- Birthright Israel, קמה על מנת להילחם בתופעת ההתבוללות וכדי לחזק את הקשר שבין צעירי התפוצות לישראל. עשרות אלפי הבוגרים של התוכנית מובילים כיום את התמיכה בישראל בקמפוסים ברחבי העולם.

מטרת "תגלית" Birthright Israel היא לאפשר לכל צעיר וצעירה יהודיים, בני 18 עד 26 , לבוא לארץ לעשרה ימים לסיור חינוכי והיכרות ראשונית עם העם והמדינה. במהלך הביקור מסיירים המשתתפים ,רובם המכריע סטודנטים, באתרים מרכזיים בתולדות העם והמדינה ונפגשים עם בני-גילם בארץ סטודנטים ובעיקר חיילים מיחידות העילית של צה"ל. תוכנית הביקור כוללת גם סיור באתר ציוני, באתר הקשור לישראל המודרנית,באחד המוסדות להנצחת השואה וכמובן בירושלים (כולל הכותל המערבי).
הישגים

"תגלית" Birthright Israel נחשבת כיום לפרוייקט הציוני המצליח ביותר בעולם. מאז תחילת הפרוייקט, סיירו במסגרתו בארץ כ-160000, סטודנטים יהודים מ-52 מדינות. אלפים מהם גרים היום בארץ. אליהם הצטרפו עד כה קרוב ל-25,000 חיילים וסטודנטים ישראלים. הישראלים המשתתפים בפרוייקט מדווחים על חיזוק זיקתם היהודית, הקשר שלהם ליהודי התפוצות ועל עליה מובהקת בגאוותם במדינה ובהישגיה. המפקדים בצה"ל מדווחים שרמת המוטיבציה של חייליהם שהשתתפו בתכנית עלתה באופן מובהק.

לפרוייקט חשיבות מיוחדת דווקא בתקופה שבה ישראל מותקפת ברחבי הקמפוסים במדינות שונות . המשתתפים נחשפים במהלך שהותם לעיקרי העמדות של ישראל ולמציאות החיים היום יומית בה ומסוגלים להסבירן לחבריהם עם שובם ללימודים. פעילותם של אלפי 'שגרירים' צעירים בקמפוסים מסייעת לישראל לאזן את התמונה החד צדדית העוינת המתקבלת לעתים דרך מסכי הטלביזיה בחו"ל.
תרומה למשק

פרוייקט "תגלית" Birthright Israel תרם עד כה למשק הישראלי לnמעלה ממליארד ש"ח. הטיסות לארץ (רובן במטוסי אל-על), המלונות, האוטובוסים, המדריכים, המלווים, המאבטחים, החובשים, המסחר, הביקורים באתרים ועוד , הופכים את "תגלית" Birthright Israel לגורם המוביל בתעשיית התיירות בישראל.

חשיבות הפרויקט גוברת אף יותר , על רקע הקריסה המוחלטת של התיירות החינוכית- הנכנסת לישראל בעקבות האינתיפאדה- כולל התיירות היהודית.
מחקר

צוות חוקרים מאוניברסיטת ברנדייס בארה"ב עורך מחקר-מעקב אחרי השפעת המסע החינוכי לישראל של "תגלית" Birthright Israel. הממצאים מדברים בעד עצמם:

* * 64% מרגישים לאחר המסע שהם מאוד קשורים ליהדותם (לעומת 38% שהרגישו כך לפני בואם) ו-55% (לעומת 22%) חשים קשורים מאוד לישראל בעקבות הביקור.
* * רובם המכריע של הסטודנטים מביע רצון, לאחר שובם, להמשיך ולשמור על קשר עם מדינת ישראל.
* * גברה במידה ניכרת נטייתם של הסטודנטים לחיות חיים יהודיים .
* * גדלה מעורבות הסטודנטים של "תגלית" Birthright Israel בנעשה בקהילתם היהודית.